Araç Kasko Poliçesi Türleri Nedir?

Kasko poliçesini teminat kapsamına göre Tam Kasko ve Kısmi Kasko olarak ikiye ayırmak mümkün:

Tam Kasko (Full Kasko): Bu kasko türü, bir aracın çarpılması, araç sürücüsünün çarpması, aracın çalınması, ya da yanması gibi durumların tamamını kapsayan kasko türüdür. Burada araç sigorta bedeli, muafiyetler, sigortalının isteğine bağlı olarak düzenlenir.

Kısmi Kasko: Tam Kasko’da belirtilen çarpma-çarpılma, çalınma ve yanma gibi durumların tamamı değil, bir kısmını kapsayan kasko türüdür. Teminatın azalması ile poliçe bedeli de düşecektir, ancak araba risklere daha açık hale gelecektir. Eskiden daha yaygın olan kısmi kasko, artık yerini tam kaskoya bırakmaktadır.

Kasko Sigortası Ana Teminatları Nelerdir?


Bütün sigorta şirketlerinin sundukları kasko sigortası teminatları değişmekle birlikte hepsinde ortak olan minimum kasko sigortasında bulunan ana teminatlar şunlardır:

 • Çarpma-çarpılma teminatı
 • Yangın teminatı
 • Hırsızlık teminatı
 • Kasko Sigortası Ek Teminatları Nelerdir?


  Ferdi kaza teminatı: Kasko priminizde çok fazla bir fiyat artışı yaratmayacak ancak çok yararlı olan bir ek teminattır. Bu teminat ile vefat ve sakatlığa karşı kendinizi ve sevdiklerinizi güvence altına alabilirsiniz. Bir kaza sonucunda araçta bulunan söför ve yolcuların, vefat etmeleri halinde kanuni varislerine, sakat kalmaları halinde ise kendilerine tazminat ödenir. Ferdi kaza deprem teminatı: Bir deprem olması sonucunda araçta bulunan yolcuların vefat etmeleri durumunda kanuni varislerine, sakat kalmaları durumunda kendilerine tazminat ödenir. Enflasyon teminatı: Meydana gelebilecek araç değer artışlarına karşı enflasyondan korunmanızı sağlar.

  Ferdi kaza deprem teminatı: Bir deprem olması sonucunda araçta bulunan yolcuların vefat etmeleri durumunda kanuni varislerine, sakat kalmaları durumunda kendilerine tazminat ödenir.

  Enflasyon teminatı: Meydana gelebilecek araç değer artışlarına karşı enflasyondan korunmanızı sağlar.

  Hukuksal yardım teminatı: Bir kazaya karışmanız durumunda yaşanabilecek hukuki uyuşmazlıklardan doğan hukuki giderleriniz sigorta şirketi tarafından karşılanır.

  Eskime payı düşmeme teminatı: Aracınızın hasar sebebiyle tamiri sırasında değiştirilen eskimiş parçalarının yerine yenilerinin takılmasını ve bunun için ek prim ödememenizi sağlar. Hasarınızı tam alabilmeniz açısından önemli bir teminattır.

  Kullanım kaybı teminatı: Aracınızın hasarlı olduğu durumlarda, aracınızı kullanamadığınız süre içerisindeki taksi ve kiralık araç gibi ulaşım masraflarınız bu teminat kapsamında sigorta şirketiniz tarafından karşılanabilir.

  Yardım hizmet paketi teminatı: Araçta elektrik ya da mekanik bir arıza olması, yangın, hırsızlık veya kaza sonucunda sigortalı aracın hareketsiz kalması halinde araç ve tüm yolcuların gerekli yardım hizmetlerini alabilmeleri bu teminat ile sağlanmaktadır.

  Deprem ve yanardağ püskürmesi teminatı: Deprem ve yanardağ püskürmesi gibi afetler sonucunda aracınızda oluşabilecek hasarlar bu teminat ile kapsam altına alınır.

  Sel/su baskını teminatı: Sel ve su baskınları sonucunda aracınızın uğrayacağı zararları bu teminat ile güvence altına alabilirsiniz.

  Grev, lokavt, kötü niyetli halk hareketleri ve terör teminatı: Herhangi bir sebepten dolayı öfkelenmiş bir kalabalığın aracınıza vereceği zararlar bu teminat kapsamındadır.

  İhtiyari mali mesuliyet teminatı: Bir kaza durumunda bir başka araç ve kişilere zarar vermeniz halinde, verilen zararı ödemekle yükümlüsünüzdür. Eğer ihtiyari mali mesuliyet teminat bedelinizi buna uygun şekilde belirlemişseniz tüm bu zararları sizin yerinize sigorta şirketiniz öder.


  DİLERSENİZ SİZİ HEMEN ARAYALIM

  Beni Arayın