Hasarsızlık İndirimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hasarsızlık indirimi; kasko poliçelerinde primi etkileyen en önemli indirimdir! Bu indirim, sigorta şirketlerinin poliçe süresini hasarsız geçiren sigortalılarını ödüllendirme, iyi müşterilerini kurumda veya sigorta sektörü içinde tutma isteği ile oluşturdukları sistemin bir parçasıdır. Size önemli tasarruf   imkanı sunan bu indirim hakkı nasıl kazanılır, nasıl kaybedilir, püf noktaları nelerdir? Sizler için derledik: ,

Hasarsızlık İndirimi Nasıl Kazanılır?

Kısmi Kasko: Tam Kasko’da belirtilen çarpma-çarpılma, çalınma ve yanma gibi durumların tamamı değil, bir kısmını kapsayan kasko türüdür. Teminatın azalması ile poliçe bedeli de düşecektir, ancak araba risklere daha açık hale gelecektir. Eskiden daha yaygın olan kısmi kasko, artık yerini tam kaskoya bırakmaktadır.

Hasarsızlık İndirimi Sizi Takip Eder!

Sektördeki genel uygulamaya göre, sigortalı bir sonraki sene bir başka sigorta şirketinden kasko poliçesi satın almaya karar verse de, önceki sigorta şirketinde kazandığı hasarsızlık indirimi hakkı onu takip eder. Yani, diğer sigorta şirketi de kazanılmış bu indirim hakkını poliçe primine yansıtarak kazanılan indirim oranı üzerinden poliçe primini düşürür.

Hasarsızlık indirim hakkı araca değil sürücüye verilen bir ödüldür. Dolayısıyla bu indirim hakkına sahip bir kişi aracını değiştirse bile hasarsızlık indirim hakkı korunur. Burada yapılması gereken kasko poliçesine yeni aracın bir zeyilname ile dahil ettirilmesidir.

Hasarsızlık İndirimi Hakkı Nasıl Kaybedilir?

Tahmin edebileceğiniz gibi ilk sebep; poliçe süresi içinde aracınızın hasara uğraması olacaktır. Hasar sonrasında, hasarsızlık indirim hakkınızın bir kısmını ya da tamamını kaybedebilirsiz. Ancak karışılan kazada herhangi bir kusurunuz yoksa ve bu resmi olarak belgelenmişse, sigorta şirketiniz tüm hasarınızı kazaya karışan diğer aracın sigorta şirketinden tahsil edebileceği için indirim hakkınız korunmuş olur. Bunun yanında bazı sigorta şirketlerinin sunduğu poliçelerde cam kırılması ya da mini hasar niteliğindeki durumlarda da bu indirim hakkı korunabiliyor. Ancak bu gibi özel uygulamalar, sigorta şirketine göre değişiklik gösterebilir.

Hasarsızlık indirimi hakkının kaybedilmesinin bir diğer nedeni de, kasko yenilemesinin bir önceki poliçenin bitiş tarihinin hemen akabinde yapılmamış olmasıdır. Hasarsızlık indiriminde sigorta sürekliliği esastır. Sigorta şirketleri bu indirim hakkının devam edebilmesi için bir sonraki yıl yapılacak kasko poliçesinin belirli süreler içinde yapılmasını şart koşabilir. Genel uygulamada bu hakkın devamı için kasko poliçesinin en geç 1 ay içinde yenilenmesi gerekir. Bu süre, sigorta şirketine göre değişiklik gösterebileceğinden sorulmalıdır. 

Kaynak: www.enuygun.com


DİLERSENİZ SİZİ HEMEN ARAYALIM

Beni Arayın